Cloudová řešení a ochrana dat na cloudu

Jak funguje cloud?

Pojem cloud je složité přesně definovat. Obecně a zjednodušeně lze říct, že to jsou služby, které mohu používat skrze internet kdekoliv, přičemž nejsou závislé na jednom jediném zařízení. Tzn. že když nebudu mít u sebe své PC, mohu, skrze internet, služby které potřebuji dále bez omezení využívat z jiného zařízení (notebook, telefon, tablet).

Gray Steel File Cabinet

Jednoduché dělení cloudů:

Veřejný cloud: jde o služby, které jsou veřejně dostupné pro kohokoliv, mohou to být služby úplně zdarma, ale také i placené. Typickými příklady veřejného cloudu jsou e-mailové služby: Seznam.cz; Centrum.cz; Gmail.com a mnoho jiných.. Nebo například knihovny videí: Youtube.com, sdílení souborů: ulozto.cz, Dropbox, Microsoft OneDrive,Google disk a sdílení fotografií: rajce.net, flickr, Picasa

Privátní cloud: Je to cloud, který je určen pouze pro omezený okruh uživatelů. Typicky se využívá ve firmách. Zákazník může mít vlastní hardware a vlastní software, nebo si vše může pronajmout.

Komunitní cloud: jde o cloud, který využívají uzavřené komunity typickým příkladem jsou univerzity, vývojářská centra aj.

Hybridní cloud: je kombinace druhů cloudy podle potřeby služeb.

Jaké výhody má cloudové úložiště?

1. Nemusíte se obávat o zálohování svých dat
Svá data máte v bezpečí uložené ve svém cloudovém uložišti. Když by se vám zničil počítač, kde máte dané data nahrané do virtuální složky, tak sice data z pc ztratíte, ale na cloudu bude jejich kopie, takže o svoje data napřijdete.

2. K datům se dostanete úplně kdekoliv
Jestli budete v práci, na dovolené nebo třeba na chatě, tak se připojíte kdekoliv, kde máte přístup k internetu. Ke svým datům se dostanete odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení.

3. Urychlení práce
Urychlí to veškerou práci, představte si, že se vám poškodí notebook, kde jste měli uložený všechny data k práci, tím pádem máte smůlu, ale v případě cloudového řešení můžete jednoduše sednout k jinačímu PC,notebooku nebo dokonce mobilu a pohodlně pracovat s uloženými daty na cloudu.

4. Spolupráce
Cloudové řešení vám dává možnost sdílet mezi kolegy, kamarády, atd. veškeré data, můžete si vybírat komu co nasdílíte, jestli bude mít právo soubor upravovat a nebo kdo ho neuvidí.

5. Zaplatíte méně peněz
Některé firmy využívají pro zálohu svoje servery, diskové pole nebo třeba externí disky. Není to moc bezpečné řešení a také nemusí být vůbec levné. Cloudové řešení za vás zálohu řeší samo tím, že už jen data uložíte na cloud.

6. Vyšší bezpečnost
Ukládání na cloudu může vytvářet větší bezpečnost než ukládání na vašem počítači.

7. Upgrade zdarma
Zákazník se má vždy aktuální a nejnovější software. nemusí nic zálohovat, instalovat, migrovat…. O vše se stará poskytovatel a je v ceně.

8. Dynamické změny kapacity
Obrovským plusem je možnost kdykoliv změnit kapacitu služeb. U velkých poskytovatelů téměř neomezeně. Typickým příkladem jsou eshopy, které vyšší kapacitu potřebují ve vánočním období, kdežto po zbytek roku jim stačí méně.

9. Další služby
V rámci jednoho cloudu můžete využít i další zajímavé služby jako například kalendář, e-mailová služby, které mohou pomoci zefektivnit vaši práci nebo například různé aplikace na úpravu a otevření souborů a další služby..

Jaké může mít nevýhody?

Někdy vyšší cena, než u realizace svépomocí: cena může být samozřejmě i vyšší než cena při realizaci svépomocí, zejména pak zdlouhodobého hlediska. To se týká zejména pronájmu infrastruktury, kde existuje určitá přirážka za to, že je možné dynamicky měnit její kapacitu i za to, že poskytovatel Cloud computingu ve formě SLA garantuje obvykle poměrně vysokou (nejčastěji 99,9%) dostupnost, za jejíž nedodržení je sankcionován (obvykle slevou na měsíčním/ročním paušálu).

Zákazníkova data jsou v cizí infrastruktuře: data jsou sice šifrována, možná i lépe než kdyby si je zákazník šiforval sám. Existuje zde riziko úmyslného či neúmyslného zneužití dat. Neúmyslné může být způsobené chybou a tak data uvidí někdo cizí (příklad z poslední doby: Google měl ve své platformě chybu, které zapříčinila, že mnozí uživatelé viděli fotky jiných). Úmyslné může být využití bezpečnostní chyby nebo nedbalosti uživatelů hackery, kteří poté mohou odcizit důležitá data a dále s nimy nakládat (příklad: Odcizení soukromých fotek celbrit z iCloudu a to díky slabým heslům a naivitě uživatelů).

Data neustále putují internetem: Veškerá data, sice zašifrovaná, putují internetem tam a zpět, tudíž se mohou stát terčem útoku.

  • Někdy pomalejší reakční doba: poskytovatel nemusí mít datová centra, ve kterých je infrastruktura) pouze v české republice, ale mohou být rozmístěna po celém světě. Tudíž může docházet k prodlevám v odezvě.

 

Sdílejte článek:

Co umíme:

Doporučit zákazníkovi nejvhodnější řešení. Nakonfigurovat řešení podle potřeb zákazníka. Navrhnout např. osobní síťová úložiště a realizovat je.

K zabezpečení přistupujeme komplexně

  • Kontrola přístupu – Riziko skryté v nezodpovědném jednání vlastních zaměstnanců je vysoké a většina firem si toho je vědoma. Měli by se striktně definovat práva a přístupy jednotlivým osobám popřípadě skupinám.
  • Zabezpečení komunikace s cloudem – Vzdálený přístup uživatelů by měli komunikovat prostřednictvím zabezpečené VPN. Datové přenosy by měly být šifrované. 
  • Bezpečná komunikace v cloudu – Je vhodné vybrat takového poskytovatele cloudu, který dokáže pracovat s bezpečným zabezpečením.
  • Reporting – Je dobré vyžadovat pravidelné bezpečnostními reporty od poskytovatele cloudu a jistý nadhled do jeho bezpečnostních mechanizmů.

Kontaktujte nás, případně se s námi poraďte:

Zajímá vás více novinek z IT světa?

Odebírejte novinky

* povinné pole

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *