Práce z domu a jeho rizika

V našich očích je rizikem práce z domu využívání soukromých PC a dalších zařízení. Jelikož jejich vlastní domácí sítě nemusí mít tak kvalitní a bezpečné zabezpečení a hackeři se mohou dostat k důležitým dokumentům, které mají uložené v soukromém PC, na kterým pracují z domova.

Posledními lety využívali lidé na homeoffice připojení jako veřejné wi-fi sítě či domácí připojení. Největší hrozbou jsou hlavně PC, ale i např. tablety či chytré telefony – bez potřebného zabezpečení. Hodně firem nemohlo pořídit svým zaměstnancům firemní a řádně zabezpečená zařízení, takže v mnoha firmách dodnes doma využívají soukromé počítače. Tím ale zvyšují riziko napadení klíčových firemních systémů a sítí.

Free stock photo of apartment, appartment, at home

Firemní videohovory a konference

Na homeofficu by se měla dávat pozornost na komunikaci se svým nadřízeným a kolegy. V loňském roce uveřejnila online agentura Buffer výsledky své studie věnující se právě práci na dálku. Bylo přitom zjištěno, že samota je u lidí pracujících z domova druhým nejčastěji uváděným problémem. Tvrzení uvedlo 19 % respondentů, mezi nimiž byli i ti, kteří jsou na home-office zvyklí. Nadměrná samota v konečném důsledku vede k poklesu motivace a výkonnosti.

Videohovory jsou obdobou skutečné schůzky. Mají velkou výhodu, že můžete komunikovat s celými týmy a také sdílet plochu, prezentaci, dokumenty atd…

Aplikací umožňujících videohovory existuje spousty – asi jedny z nejznámnějších jsou Skype, WhatsApp, Google Hangouts, Zoom, Slack, Viber a další. Každá z nich má samozřejmě určité výhody i nevýhody a s výběrem té správné pro vás vám dokážeme poradit.

Práce přes VPN (virtuální privátní síť)

S prací na dálku souvisí nutnost firem zajistit svým zaměstnancům bezpečný vzdálený přístup do firemních systémů,složek, dokumentů… Jednou z nejznámějších připojení k zabezpečení vzdáleného přístupu je VPN (virtuální privátní síť) a za poslední rok se několikanásobně zvýšil výskyt připojení přes VPN, což jsem pocítili i my a naši klienti často žádají o takové připojení. Jedná se v podstatě typ propojení, jenž dokáže vytvořit bezpečné a šifrované připojení “bezpečným tunelem” na méně zabezpečených sítích.

Magnifying Glass on Clipboard

Bezpečnostní audit  

V případě práce na dálku je potřeba přemýšlet na veškerým zabezpečením, jelikož vaše veškerá důležitá by mohli být v nebezpečí a lehce přístupné pro potencionální útočníky. Proto vám můžeme provést audit, díky kterému zjistíme možné problémy v zabezpečení a dokážeme je eliminovat:

  • vaše připojení, zabezpečení, firewall
  • bezpečnostní software, jestli ho máte správně nastavený pro vaši práci
  • kritická místa vašeho zabezpečení
  • způsob, jakým ukládáte, chráníte a zálohujete data, možné šifrování dokumentů, hesel apod.
  • správné nastavení připojení VPN
  • používaný software a programy, který by mohl sloužit pro případné napadnutí a bezpečnostní rizika

Na základě bezpečnostní prohlídky jsou samozřejmě provedeny další kroky k bezpečné práci z domova.

Sdílejte příspěvek:

Nejzajímavější zjištění průzkumu:

Největší riziko práce na dálku představuje podle 82 % IT specialistů práce ze soukromých PC, podle 59 % je hlavním rizikem slabá autentizace a podle 45 % využívání veřejných wi-fi.

White Caution Cone on Keyboard

Chcete, aby vaši zaměstnanci měli bezpečné připojení na homeoffice? Obraťte se na nás v Maple IT:

Zajímá vás více novinek z IT světa?

Odebírejte novinky

* povinné pole

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *